piątek, 17 października 2014

Sieć-Ostatni Bastion SS

Autor:Bogusław Wołoszański
Wydawnictwo:"Wołoszański" Sp.z o.o
Ilość stron:335
Cena detaliczna:38,99 zł"Oparta na faktach powieść Bogusława Wołoszańskiego odkrywa mroczny świat walki wywiadów o hitlerowskie tajemnice ukrywane w podziemiach zamków i betonowych sztolniach. Ci,którzy te tajemnice posiedli,zatarli ślady i zniszczyli dokumenty uznając, że prawda może być zbyt szokująca." 


Mylą się Ci, którzy sądzą że sięgając po tą książkę, będą mieli do czynienia z kolejnym suchym zapisem historycznych faktów, z których przecież ów znany redaktor i dziennikarz słynie. "Sieć", to pasjonująca powieść z pogranicza sensacji i powieści historycznej, w dużej mierze osadzona w ostatnich latach II wojny światowej. Głównym bohaterem jest oficer polskiego wywiadu Jan Tarnowski, pseudonim Martin Jorg, który przyjmuje i wykonuje zadania operacyjne od swoich nowych przełożonych- rządu Jego Królewskiej Mości. I choć duża część Sieci poświęcona jest przygodom dzielnego oficera z nad Wisły, jest tylko częścią wielowątkowej fabuły, z pozoru enigmatycznej, jednak zgrabnie układającej się w większą całość. Nie jest to jednak barwna i naginająca rzeczywistość opowieść w stylu przygód Jamesa Bonda, autor, z zamiłowania historyk bardzo poważnie podchodzi do kwestii realizmu, faktów historycznych i czystego, zdrowego rozsądku szacującego prawdopodobieństwo wydarzeń. Tam, gdzie historia pozostawiła czarne luki Wołoszański tworzy prawdopodobne scenariusze, nie prowadzi ich jednak do końca zostawiając przestrzeń do domysłów,spekulacji i ewentualnego zapełnienia ich prawdą, gdy ta ujrzy światło dziennie.

Udanym zabiegiem uwierzytelniającym Jorga jest próba uczynienia go bohaterem wielowymiarowym. Ku mojej uciesze autor Sensacji XX wieku staje okoniem w stosunku do współczesnej Bogo-ojczyźnianej narracji, uwypuklającej to co w naszych bohaterach piękne i szlachetne, a zamiatającej pod dywan to co mroczne i niejasne. Nie oznacza to bynajmniej że Wołoszański nie docenia bohaterstwa, odwagi , sprytu i intelektu, wręcz przeciwnie, jak każdy dobry historyk (choć nie jest nim z wykształcenia), to co dobre chwali, a to co złe gani. Czytelnik wymagający dostanie dużą dawkę dobrze spędzonego czasu,a ten mniej wymagający z pewnością będzie zawiedziony, ponieważ Sieć pozbawiona jest zbędnych ozdobników, pomimo tego akcja płynie wartko i wzbiera w momentach kulminacyjnych wybuchając jak gejzer. Powieść trzymająca w napięciu i zdecydowanie godna polecenia.


Bogusław Wołoszański-ur 22. marca 1950 w Piotrkowie Trybunalskim, dziennikarz i popularyzator historii, autor wielu książek o tematyce historycznej. Pomysłodawca i autor programu telewizyjnego i radiowego "Sensacje XX wieku"

2 komentarze:

  1. Nie spodziewałam się, że może to być książka fabularna - widząc nazwisko autora, spodziewałam się tekstu historycznego. Cieszy mnie, że kiedy zabrał się za fikcję, wyszło mu całkiem nieźle i na pewno sięgnę po tę książkę, zwłaszcza że klimat II wojny światowej jest interesującym polem dla literatury szpiegowskiej

    OdpowiedzUsuń
  2. http://www.pangrodzki.pl - blog artysty, pisarza

    Zobacz moją nową książkę science-fiction i muzykę techno oraz obrazy olejne na płótnie.

    OdpowiedzUsuń